5 najbardziej znanych wodospadów

0
442

Wodospady są fascynujące, ze względu na kończące się podłoże, woda spada w dół z ogromną siłą. W różnych częściach naszej ziemi, na różnych kontynentach, krajach i w klimatach. Chyba nigdy nie przestają budzić podziw.

Jednak ja tu skupie się na 5-ciu chyba obecnie najpopularniejszych wodospadach i ich krótkiej charakterystyce.

1. Zaczynamy od tego, który chyba każdy kojarzy, czyli od wodospadu Niagara. Największych, najbardziej spektakularny położony na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady. Średni przepływ wynosi to sześć tysięcy metrów sześciennych na minutę. Można do niego podpłynąć na stateczku wycieczkowym, z wyposażeniem w formie foliowego sztormiaka lub podziwiać z punktów widokowych (ładniejsze foto zrobisz od strony kanadyjskiej). Wszyscy się o nim uczyliśmy w szkole, ciężko go nie znać.

Niagara

2. Salto Angel – drugi wodospad, który powinnyśmy kojarzyć jeszcze ze szkoły. To najwyższy wodospad na świecie, woda tu spada z wysokości prawie kilometra. Jest on położony w prawdziwej wenezuelskiej dżungli, na płaskim szczycie masywu Auyantepui. Wodospad powstał dzięki podatnej na erozje skale, która potrafi przyjąć dużą ilość wody z obfitych opadów tropikalnych. Jest co podziwiać.

Salto Angel

3. Wodospady Wiktorii – przy wyszukiwaniu w google, jeden z bardziej popularnych wodospadów. Mówimy tu o liczbie mnogiej, gdyż ciągnie się on na szerokość prawie dwóch kilometrów, a z góry wygląda jakby się ziemia nagle rozstąpiła i cała woda zaczęła spływać do jej środka. Rozpylane mokre cząstki (rodzaj wodnej mgły) są widoczne z prawie czterdziestu kilometrów. Miejscowi nie bez powodu dali mu nazwę w ich języku – mgły, która grzmi. Wodospady Wiktorii zobaczycie, jeśli wybierzecie się do Zimbabwe lub Zambii (położone są na granicy tych dwóch państw).

Wodospady Wiktorii

4. Veliki Slap – coś z naszego podwórka, a dokładnie z Parku Narodowego Jezior Plitwickich w Chorwacji. Ogólnie warto wybrać się do tego cudu natury, wpisanego na światową listę UNESCO. Woda tu spada prawie z 80 metrów wysokości a otoczenie powala swoim pięknem. Bez względu w jaką porę roku odwiedzimy to miejsce, zachwyci ono swoimi kształtami oraz paletą barw. Widać go z wielu szlaków prowadzących po parku, jednak większość gości wybiera trasę C, by go podziwiać.

Veliki Slap

5. Last but not least – Skogafoss położony na Islandii. Wcale nie byłby tak znany gdyby nie guru dzisiejszej młodzieży, głownie przedstawicielek płci pięknej, czyli Justina Biebera. Piosenkarz ten nakręcił bowiem teledysk do swojego utworu – „I’ll show you” na tle właśnie tego wodospadu oraz kadry do innych jego teledysków. Oczywiście jak to teraz obecnie bywa – utworzono już wycieczki śladami Biebera, by odwiedzić właśnie te miejsca do który idol zawitał. Nakręcono tu także sceny do filmu Thor. Co ciekawe, nad tym jednym z największych wodospadów Islandii często w pełnym słońcu widoczne są dwie tęcze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here